reklama

Mračna netopýrů, les sebevrahů. Atlas prokletých míst ukazuje nebezpečná místa planety

Čtěte více: Carrer Olivier Le | 65. pole
  • Everest i Měsíc už byly dobyty.
  • Přesto na našem pozemském světě zůstává mnoho tajemných neprobádaných míst, říká autor Atlasu prokletých míst.
  • V češtině knihu právě vydalo nakladatelství 65. pole.
Ukázka z Atlasu prokletých míst. Ukázka z Atlasu prokletých míst. Foto: www.65pole.cz

Francouzský mořeplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer v Atlasu prokletých míst zmapoval 40 lokalit s pohnutou a bouřlivou historií.

V právě vydané knize konstatuje, že Everest i Měsíc už byly dobyty, ale přesto na našem pozemském světě zůstává mnoho tajemných míst, která se nadále můžeme snažit probádat a pochopit.

Stylově zpracovaný atlas zve na návštěvu nejděsivějších a nejnebezpečnějších míst planety od zambijské přírodní rezervace Kasanka, kam se snášejí mračna netopýrů, přes zlověstný les sebevrahů v japonské Aokigahaře a ďáblův příbytek na Ocean Avenue č. 122 v Amityville až po temný maják utonulých Eilean Mor, jenž je ztracený na Flannanských ostrovech.

Nechybí oblasti tragických událostí – například Bermudský trojúhelník či Skylla a Charybda.

Autor dělí "proklatá místa" na tři druhy podle důvodů jejich vzniku. Původnímu významu slova "proklatý" jsou podle něho nejblíže místa, která souvisí s mystikou, jako je Údolí králů v Egyptě a záhadná úmrtí související s pokladem faraona Tutanchamona.

Druhá skupina prokletých míst je nebezpečná z přirozených důvodů, jimiž jsou například nehostinné klima, blízkost vznětlivého vulkánu, kolonie nepřátelských tvorů nebo neobdělávatelná půda.

Sem mimo jiné patří vesnice Oumaradi na jihovýchodě Nigeru, kterou pohřbil písek v kombinaci s prudkým větrem.

Ve třetím případě atlas pojednává o oblastech, které se staly neobyvatelnými následkem lidské činnosti. Mezi příčiny takového stavu autor knihy Le Carrer řadí znečišťování, kriminalitu, finanční otřesy nebo neřešitelné pohraniční spory.

"Výsledek je vždy tentýž: místní mají ze života peklo. Navíc je tu jen malá naděje na změnu, protože tato kategorie – ostatně jako dvě předchozí – se vyznačuje právě tím, že problémy jsou dlouhodobého rázu," uvedl Le Carrer.

Souhrn nevábných míst napříč všemi kontinenty a oceány doplňují historické mapy, dobové ilustrace a jejich přesné souřadnice.

Atlas prokletých míst vydalo nakladatelství 65. pole v edici Za obzor, kde publikuje knihy věnované geografii, cestování a mořeplavectví. Titul tak volně navazuje na předchozí Atlas zemí, které neexistují a Atlas odlehlých ostrovů.

Le Carrer je novinář a milovník plavby na plachetnici, který už 30 let brázdí všechny vody světa. Je autorem několika knih o dějinách kartografie a mořeplavectví.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Už není kde brát lidi. České firmy proto experimentují s roboty, investice se vrátí do 195 dní

V Pietro Filipi je třeba hodně věcí změnit, říká nový majitel Michal Mička. Zlepšit chce pánskou kolekci

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Kdo mohl, už utekl. Venezuela je na pokraji bankrotu, ke dvěma milionům migrantů přibudou další

Tisíce lidí si připomněly události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

reklama