reklama

Nakladatelství Práh vydá dvě knihy o herci Belmondovi, audioknihu namluví jeho dabér Krampol

  • Na pultech knihkupectví se objeví dva tituly věnované čtyřiaosmdesátiletému Jeanu-Paulu Belmondovi.
  • Tím prvním bude obrazová publikace, kde práva na jednotlivé snímky vlastní pětačtyřicet agentur.
  • Druhá kniha, psaný životopis, vyjde také v audioverzi.
Na snímku z loňského festivalu v Benátkách je herec Jean-Paul Belmondo. Na snímku z loňského festivalu v Benátkách je herec Jean-Paul Belmondo. Foto: Shutterstock

Dvě knihy věnované legendě francouzské kinematografie, čtyřiaosmdesátiletému Jeanu-Paulu Belmondovi, přezdívanému Bébel, v českém překladu letos v říjnu vydá nakladatelství Práh.

Půjde o vzpomínkovou biografii napsanou s Belmondovi vlastním humorem Mých tisíc životů a výpravnou fotografickou publikaci Belmondo o Belmondovi.

Jednotlivé kapitoly propojí hercovy osobní poznámky a komentáře, uvedl na karlovarském festivalu nakladatel Martin Vopěnka.

"Obě knihy jsem objevil v nabídce francouzské literární agentury, která mi neustále nabízí detektivky, sci-fi či historii. Vůbec je nenapadlo, že by Belmondo mohl někoho v Česku zajímat. Netuší, jaký fenomén pro nás tento herec znamená," uvedl Vopěnka. Podle něj je Belmondo hvězdou také pro generaci dnešních dětí.

Z hercova bilančního životopisu prý vyplývá, že byl v životě stejný rošťák jako hrdinové, které ve více než osmi desítkách titulů na filmovém plátně ztvárnil.

"Pozoruhodná je i obrazová publikace, přičemž práva na stovky snímků, které obsahuje, vlastní na pětačtyřicet agentur. Přesto se nám podařilo během půlročního jednání vše vyřešit, naše vydání bude identické s originálem," dodal.

Práva získal nakladatel také pro Slovensko, slovenský překlad se právě připravuje.

V případě psaného životopisu má vyjít i audiokniha, kterou načte Jiří Krampol – ten Belmonda daboval v osmadvaceti celovečerních filmech.

"Pokaždé jsem už předem poznal, kdy Belmondo klesne hlasem a kdy udělá pauzu. Byla radost ho dabovat," řekl.

Loni v září Belmondo na festivalu v Benátkách převzal Zlatého lva za celoživotní dílo. "Nemyslím nikdy na svou minulost. Dopředu, dopředu, dopředu," prohlásil tehdy na tiskové konferenci, kam dorazil s pomocí dvou asistentů. Stále ho trápí následky mozkové mrtvice, kterou utrpěl v roce 2001.

Belmondo je držitelem ceny za celoživotní dílo i ve Francii – v květnu 2011 obdržel v Cannes Zlatou palmu.

Jeho posledním snímkem byl před dvěma lety dokument přibližující jeho úspěšnou filmovou kariéru. Film Belmondo par Belmondo (Belmondo Belmondem) je postaven na jeho rozhovorech se synem Paulem v místech, kde točil některé své nejslavnější filmy.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Režim KLDR je zvrácený. Pokud nás bude ohrožovat, nezbude nám než Severní Koreu zcela zničit, prohlásil Trump v OSN

Do Prahy přichází čínský start-up na sdílení kol ofo. Začneme se 300 koly, která se sama zamknou, říká muž, který firmu přivedl

Češi bývali i premianty Evropy. Podívejte se do dob, kdy se ekonomicky vyrovnali Norům, Rakušanům a válcovali Finy

České automobilky letos vyrobily 940 tisíc osobních aut, o 5,7 procenta více než loni. Méně vozů vyprodukovala jen kolínská TPCA

Daňoví úředníci neustáli tlak politiků, když začali plošně prověřovat korunové dluhopisy, říká bývalá Babišova náměstkyně Hornochová

reklama