reklama

Nakladatelství Práh vydá dvě knihy o herci Belmondovi, audioknihu namluví jeho dabér Krampol

  • Na pultech knihkupectví se objeví dva tituly věnované čtyřiaosmdesátiletému Jeanu-Paulu Belmondovi.
  • Tím prvním bude obrazová publikace, kde práva na jednotlivé snímky vlastní pětačtyřicet agentur.
  • Druhá kniha, psaný životopis, vyjde také v audioverzi.
Na snímku z loňského festivalu v Benátkách je herec Jean-Paul Belmondo. Na snímku z loňského festivalu v Benátkách je herec Jean-Paul Belmondo. Foto: Shutterstock

Dvě knihy věnované legendě francouzské kinematografie, čtyřiaosmdesátiletému Jeanu-Paulu Belmondovi, přezdívanému Bébel, v českém překladu letos v říjnu vydá nakladatelství Práh.

Půjde o vzpomínkovou biografii napsanou s Belmondovi vlastním humorem Mých tisíc životů a výpravnou fotografickou publikaci Belmondo o Belmondovi.

Jednotlivé kapitoly propojí hercovy osobní poznámky a komentáře, uvedl na karlovarském festivalu nakladatel Martin Vopěnka.

"Obě knihy jsem objevil v nabídce francouzské literární agentury, která mi neustále nabízí detektivky, sci-fi či historii. Vůbec je nenapadlo, že by Belmondo mohl někoho v Česku zajímat. Netuší, jaký fenomén pro nás tento herec znamená," uvedl Vopěnka. Podle něj je Belmondo hvězdou také pro generaci dnešních dětí.

Z hercova bilančního životopisu prý vyplývá, že byl v životě stejný rošťák jako hrdinové, které ve více než osmi desítkách titulů na filmovém plátně ztvárnil.

"Pozoruhodná je i obrazová publikace, přičemž práva na stovky snímků, které obsahuje, vlastní na pětačtyřicet agentur. Přesto se nám podařilo během půlročního jednání vše vyřešit, naše vydání bude identické s originálem," dodal.

Práva získal nakladatel také pro Slovensko, slovenský překlad se právě připravuje.

V případě psaného životopisu má vyjít i audiokniha, kterou načte Jiří Krampol – ten Belmonda daboval v osmadvaceti celovečerních filmech.

"Pokaždé jsem už předem poznal, kdy Belmondo klesne hlasem a kdy udělá pauzu. Byla radost ho dabovat," řekl.

Loni v září Belmondo na festivalu v Benátkách převzal Zlatého lva za celoživotní dílo. "Nemyslím nikdy na svou minulost. Dopředu, dopředu, dopředu," prohlásil tehdy na tiskové konferenci, kam dorazil s pomocí dvou asistentů. Stále ho trápí následky mozkové mrtvice, kterou utrpěl v roce 2001.

Belmondo je držitelem ceny za celoživotní dílo i ve Francii – v květnu 2011 obdržel v Cannes Zlatou palmu.

Jeho posledním snímkem byl před dvěma lety dokument přibližující jeho úspěšnou filmovou kariéru. Film Belmondo par Belmondo (Belmondo Belmondem) je postaven na jeho rozhovorech se synem Paulem v místech, kde točil některé své nejslavnější filmy.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama