reklama

Nakladatelství Práh vydá dvě knihy o herci Belmondovi, audioknihu namluví jeho dabér Krampol

  • Na pultech knihkupectví se objeví dva tituly věnované čtyřiaosmdesátiletému Jeanu-Paulu Belmondovi.
  • Tím prvním bude obrazová publikace, kde práva na jednotlivé snímky vlastní pětačtyřicet agentur.
  • Druhá kniha, psaný životopis, vyjde také v audioverzi.
Na snímku z loňského festivalu v Benátkách je herec Jean-Paul Belmondo. Na snímku z loňského festivalu v Benátkách je herec Jean-Paul Belmondo. Foto: Shutterstock

Dvě knihy věnované legendě francouzské kinematografie, čtyřiaosmdesátiletému Jeanu-Paulu Belmondovi, přezdívanému Bébel, v českém překladu letos v říjnu vydá nakladatelství Práh.

Půjde o vzpomínkovou biografii napsanou s Belmondovi vlastním humorem Mých tisíc životů a výpravnou fotografickou publikaci Belmondo o Belmondovi.

Jednotlivé kapitoly propojí hercovy osobní poznámky a komentáře, uvedl na karlovarském festivalu nakladatel Martin Vopěnka.

"Obě knihy jsem objevil v nabídce francouzské literární agentury, která mi neustále nabízí detektivky, sci-fi či historii. Vůbec je nenapadlo, že by Belmondo mohl někoho v Česku zajímat. Netuší, jaký fenomén pro nás tento herec znamená," uvedl Vopěnka. Podle něj je Belmondo hvězdou také pro generaci dnešních dětí.

Z hercova bilančního životopisu prý vyplývá, že byl v životě stejný rošťák jako hrdinové, které ve více než osmi desítkách titulů na filmovém plátně ztvárnil.

"Pozoruhodná je i obrazová publikace, přičemž práva na stovky snímků, které obsahuje, vlastní na pětačtyřicet agentur. Přesto se nám podařilo během půlročního jednání vše vyřešit, naše vydání bude identické s originálem," dodal.

Práva získal nakladatel také pro Slovensko, slovenský překlad se právě připravuje.

V případě psaného životopisu má vyjít i audiokniha, kterou načte Jiří Krampol – ten Belmonda daboval v osmadvaceti celovečerních filmech.

"Pokaždé jsem už předem poznal, kdy Belmondo klesne hlasem a kdy udělá pauzu. Byla radost ho dabovat," řekl.

Loni v září Belmondo na festivalu v Benátkách převzal Zlatého lva za celoživotní dílo. "Nemyslím nikdy na svou minulost. Dopředu, dopředu, dopředu," prohlásil tehdy na tiskové konferenci, kam dorazil s pomocí dvou asistentů. Stále ho trápí následky mozkové mrtvice, kterou utrpěl v roce 2001.

Belmondo je držitelem ceny za celoživotní dílo i ve Francii – v květnu 2011 obdržel v Cannes Zlatou palmu.

Jeho posledním snímkem byl před dvěma lety dokument přibližující jeho úspěšnou filmovou kariéru. Film Belmondo par Belmondo (Belmondo Belmondem) je postaven na jeho rozhovorech se synem Paulem v místech, kde točil některé své nejslavnější filmy.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama