reklama

V pondělí začíná Bohemia JazzFest, zakladatel festivalu Linka vystoupí s basistou Vitoušem

  • Začíná další ročník putovní přehlídky Bohemia JazzFest.
  • V pondělí na pražském Staroměstském náměstí vystoupí kapela saxofonisty Pavla Hrubého či kytarista Rudy Linka s basistou Miroslavem Vitoušem.
  • V úterý zahraje sestava Überjam kytaristy Johna Scofielda.
Hvězdou pondělního koncertu s bubeníkem Robertem Gattem a kytaristou Rudym Linkou bude kontrabasista Miroslav Vitouš (na snímku). Hvězdou pondělního koncertu s bubeníkem Robertem Gattem a kytaristou Rudym Linkou bude kontrabasista Miroslav Vitouš (na snímku). Foto: Facebook.com, Bohemia Jazzfest

Letošní ročník festivalu Bohemia JazzFest toto pondělí 10. července na pražském Staroměstském náměstí zahájí moderní jazz česko-slovenského Otto Hejnic Tria.

Dvanáctý ročník festivalu pak do 18. července na centrálních náměstích v Praze, Plzni, Liberci, Domažlicích, Táboře a v Brně představí vždy tři jazzové projekty. V Praze v pondělí vedle Otto Hejnic Tria zahraje trio saxofonisty Pavla Hrubého a Miroslav Vitouš v triu s kytaristou Rudym Linkou, italským bubeníkem Robertem Gattem a s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma.

"Jsme potěšeni, že můžeme zpět přivítat staré přátele a představit novou generaci hudebníků, kteří předefinovávají a rozšiřují hranice jazzu," uvedl Linka, kytarista, zakladatel a ředitel Bohemia JazzFestu.

Jazzový kontrabasista a baskytarista Miroslav Vitouš, zakládající člen jazz fusionové skupiny Weather Report, se letos stane prvním českým držitelem ceny Bohemia JazzFest Award. Jejím prvním majitelem byl roku 2008 kytarista John Scofield.

Cenu určenou nejlepším žijícím umělcům za jejich přínos rozvoji jazzových hudebních žánrů tvoří skleněná plastika výtvarníka Zdeňka Lhotského, která svým tvarem dlažební kostky symbolizuje historická náměstí, na nichž se festival koná.

Právě americký kytarista Scofield a jeho Überjam band hrající chytlavou směsici jazzu, rocku a funku bude vrcholem druhého pražského festivalového dne 11. července.

Kapela, která byla hitem Bohemia JazzFestu v roce 2014, se letos vedle Prahy představí také v Plzni.

Druhý festivalový den nabídne také koncert tria polského trumpetisty Macieje Fortuny a vyhlášení vítěze 8. ročníku soutěže o nejlepší jazzovou skladbu mladého autora do 35 let, kterou organizuje Ochranný svaz autorský ve spolupráci s Bohemia JazzFestem.

V rámci festivalového večera na Staroměstském náměstí předá OSA výherci šek v hodnotě 30 tisíc korun.

Bohemia JazzFest zahájí dva večery v Praze na Staroměstském náměstí 10. a 11. července. Následují koncerty v Plzni (12. července), Liberci (13. července), Domažlicích (15. července), Táboře (16. července) a v Brně (17. a 18. července).

Všechny koncerty se konají pod širým nebem od 17:30 a tradičně jsou zdarma.

Mezi letošní hlavní hvězdy festivalu patří vedle Scofielda také Bad Plus Trio, které zaujalo originálními verzemi hudby od Nirvany, Radiohead, Davida Bowieho a dalších rockových hvězd.

V Brně zahrají energetičtí Soul Rebels zformovaní v New Orleans, rodném městě jazzu.

V Domažlicích a Táboře svoji početnou kapelu představí klávesový hráč a zpěvák Nat Osborn, jenž kombinuje jazz se silnými dávkami funku, soulu a indie rocku.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Už není kde brát lidi. České firmy proto experimentují s roboty, investice se vrátí do 195 dní

V Pietro Filipi je třeba hodně věcí změnit, říká nový majitel Michal Mička. Zlepšit chce pánskou kolekci

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Kdo mohl, už utekl. Venezuela je na pokraji bankrotu, ke dvěma milionům migrantů přibudou další

Tisíce lidí si připomněly události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

reklama