Pražští radní v úterý schválili kulturní koncepci do roku 2021. Podle jejího znění město plánuje postavit nový koncertní sál, galerii moderního umění, budovu pro Slovanskou epopej a vylepšit technické zázemí kulturních institucí. Rovněž chce Praha zlepšit funkci umění ve veřejném prostoru.

Není však jasné, zda budou jednotlivé projekty realizovány. Materiál musí navíc nejprve schválit pražští zastupitelé, ti ho dostanou na stůl ve čtvrtek. Teprve poté se město může začít řídit koncepcí.

"Jsem ráda, že koncepce prošla výborem a radou bez jakýchkoliv výraznějších připomínek, protože je to dokument, který je pro rozvoj města v oblasti kultury zásadní," uvedla primátorka Adriana Krnáčová za ANO. Věří, že zpracovaný materiál ve čtvrtek projde zastupitelstvem.

Předsedkyně výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová za ANO zdůrazňuje, že když minulou středu svolala mimořádnou schůzi výboru, nechala do koncepce zapracovat připomínky o výstavbě nové Národní knihovny a pavilonu Alfonse Muchy pro Slovanskou epopej.

„Největší diskuse byla paradoxně o novém koncertním sále s kapacitou 1200 lidí, ale i na tom jsme se nakonec shodli,“ dodala Kaplický Fuchsová, podle níž Praha potřebuje „krásné stavby plné kultury a s technickým zázemím se standardy 21. století“.

"Koncepce zahrnuje mimo jiné plán výstavby a investic. Říká, že Praha má stavět nový koncertní sál, budovat novou galerii soudobého umění a že by měla být zahájena a dostavěna galerie pro Slovanskou epopej," vypočítal radní Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici.

„Chceme, aby se Praha vyrovnala největším metropolím, a přestalo se tak říkat, že za kulturou se jezdí do Vídně nebo Berlína," dodal radní.

Koncepce rovněž stanovuje grantové komisi, jak postupovat při posuzování žádostí o kulturní granty a jak finanční prostředky přidělovat.

Hospodářské noviny letos v souvislosti s rozdělováním grantů na pražském magistrátu napsaly, že za spornými rozhodnutími grantových komisí nepodpořit galerii Dox či přehlídku Designblok byl cítit právě nedostatek kulturní koncepce.

Ta dosud poslední, jež vzešla z poradního sporu primátora Pavla Béma za ODS, vypršela v roce 2015. Od té doby město žádnou koncepci kultury nemělo. Jeden materiál vypracoval Institut pro plánování a rozvoj, byl však příliš obecný na to, aby byl přijat jako koncepce.

Nynější materiál dále nastiňuje, jak má Praha přistupovat k druhům umění, jako je třeba takzvaný nový cirkus, nebo jak pracovat s uměním ve veřejném prostoru.

Podle radního Wolfa musí Praha zlepšit také zázemí kulturních institucí. Schází například výstavní prostory, které by zvládly pojmout větší množství návštěvníků. Je třeba také nutné zmodernizovat provozní techniku institucí jako klimatizaci nebo ochranu děl včetně trezorových prostor.

Praha vydá letos na kulturu 350 milionů korun, což je oproti minulosti asi o 50 milionů korun více.