Belgičan s marockými kořeny Sidi Larbi Cherkaoui, který je jedním z nejlepších světových choreografů a tanečníků, zahájí letošní ročník festivalu Tanec Praha. Se svým souborem Eastman v neděli v pražském Foru Karlín zatančí choreografii zvanou Fractus V.

Největší tuzemská taneční přehlídka, která v Praze a dalších osmnácti českých městech uvede špičková, často mezinárodně obsazená představení, potrvá do 28. června.

Jak je pro Cherkaouiho typické, také v Praze představí dílo míchající různé umělecké styly a kulturní tradice. Ve Fractus V vystupují čtyři tanečníci různých národností, jejichž tanečními „školami“ byl francouzský nový cirkus, hip-hop, flamenco nebo break dance. Doprovází je muzikanti se znalostí hudby Japonska, Koreje, Konga a Indie.

Téma choreografie Fraktus V je aktuální: propaganda a informační manipulace. Cherkaoui se prý inspiroval filozofem Noamem Chomskym a jeho obhajobou svobody řeči.

Sidi Larbi Cherkaoui se během Tance Praha představí ještě o týden později, v neděli 4. a pondělí 5. června. S českým tanečním souborem 420People chystá choreografii, pro kterou je jednou z inspirací poušť.

„Poušť znamená místo, kde hledáme oázu, nebo prostředí, kde všechno plyne ve spojení s přírodou – nebo je to také symbol toho, že po člověku zbývá pouze vyprahlá země,“ popisuje základní roviny představení tanečník a choreograf Václav Kuneš, spoluzakladatel souboru 420People.

Více však o podobě první české spolupráce se slavnou taneční osobností říct nemůže. Dosud bezejmenná choreografie ještě není dokončená. „Stále nevíme, jak to začíná a jak to bude končit. Ale víme koncept a také materiál je připravený,“ říká Kuneš necelé dva týdny před premiérou.

Překvapivě při tom není nervózní. „Není to poprvé pro mě ani pro jiné tvůrce, že se věci mění ještě v den premiéry. Ano, bude to natěsno, ale není to nic neobvyklého,“ zdůrazňuje.

Český soubor se s choreografem a tanečníky z jeho souboru Eastman dosud setkal pouze třikrát, dvě zkoušky měli v Antverpách a jednu v Basileji. Poslední intenzivní zkoušení je nyní čeká v Praze.

V představení pro sedm tanečníků, které spolu s 420People a souborem Eastman koprodukuje festival Tanec Praha a divadlo Jatka 78, bude znít hudba arabského stylu. „Možná tam zazní i Larbiho vlastní klavírní kompozice. To by bylo vůbec poprvé,“ dodává Václav Kuneš.

Sidi Larbi Cherkaoui ohromil české publikum v rámci stejného festivalu již před šesti lety choreografií zvanou Sutra. Se sedmnácti mnichy ze šaolinského kláštera tehdy tančil na vratkých dřevěných bednách za doprovodu klasické hudby.

O tom, že ve světě má jméno Cherkaoui zvuk, svědčí množství a rozmanitost jeho realizací včetně popové scény. Asi nejvíc „lajků“ získala jeho choreografie, se kterou letos v únoru při udělování hudebních cen Grammy vystoupila americká zpěvačka Beyoncé. Cherkaoui z ní udělal bohyní mateřství.

V tanečním světě se však prosadil již dříve. Začínal v prestižním tělese Les Ballets C de la B choreografa Alaina Platela, který mu kromě tance umožnil vytvořit první velké choreografie.

Cherkaoui od začátku spojoval různé kulturní vlivy, spolupracoval s dalšími tanečními esy, Wimem Vandekeybusem či Akramem Khanem. Energií překypující tvůrce začal působit i v operních domech. Pro koprodukující instituce v Berlíně a Miláně roku 2010 vytvořil choreografie k Wagnerově tetralogii Prsten Nibelungův.

Ve stejném roce založil vlastní soubor, který nazval anglickým překladem svého arabského jména: Eastman. Právě díky propojování evropských a východních stylů ho organizace UNESCO jmenovala jedním z takzvaných „mladých umělců mezikulturního dialogu mezi arabským a západním světem“.

Sidi Larbi Cherkaoui pronikl také do filmu. Jako choreograf roku 2012 spolupracoval s režisérem Joem Wrightem na snímku Anna Karenina. Pro irskou kapelu Sigur Rós vymyslel choreografii videoklipu, přispěl do představení k poctě Michaela Jacksona nazvaného One v produkci slavného Cirque du Soleil.

Jako vůbec první tvůrce z oblasti současného tance se Cherkaoui před dvěma lety stal uměleckým šéfem klasického baletního divadla Royal Ballet Flanders. Zároveň je hostujícím členem prestižního londýnského divadla Sadler's Wells.