reklama

Torst vydal prózy Karla Kryla, nová kniha obsahuje dosud nepublikované fejetony i úvahy

Čtěte více: Kryl Karel | TORST
  • Nakladatelství Torst vydalo prózy Karla Kryla.
  • Jsou mezi nimi dosud nepublikované povídky, pohádky, fejetony či úvahy.
  • Součástí knihy je též Krylův rozsáhlý text Člověk, napsaný v mnichovském exilu.
Karel Kryl zemřel v Německu ve věku devětačtyřiceti let. Karel Kryl zemřel v Německu ve věku devětačtyřiceti let. Foto: www.karelkryl.cz

Známého písničkáře Karla Kryla coby prozaika představuje kniha, kterou právě vydalo nakladatelství Torst. Jmenuje se jednoduše Prózy a ukazuje, že velký kritik establishmentu v normalizačním Československu i po revoluci byl mužem renesančního záběru.

Vedle písňové tvorby byl Kryl také básníkem, pronikavým publicistou, malířem, kreslířem, sochařem i prozaikem.

Vedle stěžejní rozsáhlé prózy Člověk, kterou napsal v mnichovském exilu na počátku 70. let a v níž svá mladá "teplická léta" konfrontuje s pronikavou reflexí situace exulanta, jsou v nové knize obsaženy i dosud knižně nepublikované povídky, pohádky, fejetony či úvahy.

Kniha svou grafickou úpravou navazuje na svazky Země Lhostejnost, Rýmované komentáře a Krylogie, rovněž vydané v nakladatelství Torst.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval keramickou školu, ale proslavil se jako písničkář a básník. Stal se legendou svobodné kultury nejen pro mladou generaci 60. let, která se nemohla smířit s okupací tehdejšího Československa v roce 1968, ale zůstal pojmem i pro generace následující.

V tehdejším Československu však Kryl tvořil poměrně krátce, koncertoval necelé tři roky, během nichž v roce 1969 vydal jediné LP pod názvem Bratříčku, zavírej vrátka. Stačilo k tomu, aby z písničkáře udělalo legendu.

Kniha

Karel Kryl

Prózy

2017, Nakladatelství Torst, 480 stran, 399 korun

V září téhož roku odešel Kryl do emigrace, kde následně působil v Rádiu Svobodná Evropa.

Současně se věnoval autorskému psaní, ve vlastním nákladu vydával desky a několik básnických sbírek. V listopadu 1989 se vrátil do vlasti a stal se kritikem polistopadových poměrů či rozdělení federace. Ve své době byl ale ve vlasti často nepochopen. Zemřel v Německu ve věku 49 let.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Tuzemák obsahuje rakovinotvornou látku, odborníci řeší, jak moc je nebezpečná. V případě zákazu by chtělo Česko u EU výjimku

Omlouvám se zničeným firmám, řekl ministr Pilný. Na odvolání šéfa finanční správy se ale zatím necítí

Mexiko zasáhlo další silné zemětřesení. Pohroma si vyžádala přes dvě stě mrtvých a srovnala se zemí desítky budov

Lidl zpřístupnil svůj e-shop všem. Zboží se na internetu objeví o týden dříve než v kamenných prodejnách

Školní kuchařky a další nepedagogické pracovníky "ošidili", slíbený vyšší plat mnozí dostanou později

reklama