reklama

V soutěži Pražského jara zvítězily cembalistka Antonovová a houslistka Šroubková

  • Soutěž festivalu Pražské jaro vyhrály houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonovová.
  • Šroubková dříve usilovala o místo koncertního mistra České filharmonie.
  • Vystoupení finalistů v Rudolfinu a v sále Martinů na pražské AMU byla vyprodaná.
Na snímku ze soutěže Pražské jaro je vítězka Olga Šroubková. Na snímku ze soutěže Pražské jaro je vítězka Olga Šroubková. Foto: Pražské jaro - Zdeněk Chrapek

Vítězkami 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly houslistka Olga Šroubková, absolventka Pražské konzervatoře, a ruská cembalistka Anastasija Antonovová.

Laureátky ceny převzaly v pondělí dopoledne tradičně v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice. Nositelky prvních cen se představí na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly.

Šroubková, která na housle hraje od čtyř let, dále získala Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Česká rapsodie a Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Davida Lukáše Balada o Nackenovi a houslistovi.

Čtyřiadvacetiletá hudebnice je laureátkou několika mezinárodních soutěží. V rámci konkurzu o místo koncertního mistra České filharmonie a na základě postupu do třetího kola měla možnost několikrát působit jako hostující koncertní mistr České filharmonie.

Čestné uznání v oboru housle získali Japonka Mio Jošieová a Matouš Pěruška. Čestné uznání v oboru cembalo si odnesli ruský pianista Nikolaj Bogdanovskij a Krzysztof Garstka z Polska.

Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení Koncertu pro cembalo a malý orchestr obdržela Ruska Anna Kiskašiová. Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Petra Wajsara Harpsycho pro cembalo si odváží americký hudebník Andrew Rosenblum.

Soutěž mladých hudebníků, která začala 8. května oborem housle, vzbudila velký zájem. Vystoupení finalistů v Rudolfinu a v sále Martinů na pražské AMU byla vyprodaná.

Interprety doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského, členové Collegia 1704 a Filharmonie Bohuslava Martinů v čele s Vojtěchem Spurným.

Podmínky pro účast v soutěži splnilo 35 mladých cembalistů a 96 houslistů. Obě povinné soutěžní skladby, Balada o Nackenovi a houslistovi i Harpsycho, svou náročností vyvolaly debaty.

Předsedou poroty cembalové části soutěže byl Fabio Bonizzoni, předsedou té houslové pak Ivan Ženatý.

Soutěž Pražské jaro byla založena roku 1947 Rafaelem Kubalíkem, který rok předtím inicioval vznik stejnojmenného festivalu. V každoroční soutěži – výjimkou byly ročníky 1952 a 1969 – se laureáty stali například Mstislav Rostropovič, James Gallway, Smetanovo kvarteto, Dagmar Pecková, Ivo Kahánek a další.

Vítězi loňského 68. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro byli korejský klavírista Pak Čin-hjong a trumpetista Huw Morgan z Velké Británie.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V centru Barcelony najela dodávka do lidí, nejméně 13 obětí a přes 100 zraněných. Policie zabila jednoho podezřelého, dva zadržela

Pražské nájmy jsou dvakrát vyšší než na severu Čech a Moravy. Nájemné bytu 2+kk v hlavním městě činí průměrně 14 tisíc korun

Babiš chce vidět žádost o svém vydání k trestnímu stíhání, podle něj je vylhaná. Rozhodnutí je na státním zastupitelství

Trh s mobilními daty je pokřivený, řekl poprvé ČTÚ. Otevřel tím cestu k regulaci byznysu operátorů

Proč bych se snažil získat podvodem 50 milionů korun? Co bych z toho měl? říká Babiš

reklama