reklama

Na festival do Karlových Varů přijede Casey Affleck, letos získal Oscara i Zlatý glóbus

  • Na festival do Karlových Varů letos dorazí Casey Affleck.
  • Před několika měsíci získala Oscara i Zlatý glóbus za výkon ve filmu Místo u moře.
  • Ve Varech představí film, kde účinkuje s herečkou Rooney Mara.
Casey Affleck je na snímku z letošního ledna z New Yorku. Casey Affleck je na snímku z letošního ledna z New Yorku. Foto: Shutterstock

Hostem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude Casey Affleck, letošní držitel Oscara, Zlatého glóbu a dalších ocenění za hlavní roli ve filmu Místo u moře.

Affleck převezme Cenu prezidenta festivalu. Se scenáristou a režisérem Davidem Lowerym představí jejich nejnovější snímek, filmovou poemu A Ghost Story, oznámili v pondělí organizátoři.

"Herec, scenárista, režisér a producent Casey Affleck představuje jednu z nejprogresivnějších tvůrčích osobností současného amerického filmu," uvedla mluvčí přehlídky Uljana Donátová.

„K dosavadnímu vrcholu jeho kariéry patří mimořádné drama Místo u moře, za něž byl po zásluze oceněn i více než čtyřicítkou dalších cen z národních anket či mezinárodních festivalů," doplnila Donátová.

Film A Ghost Story, v němž Affleck účinkuje společně s herečkou Rooney Mara, měl v lednu premiéru na festivalu Sundance. Natočil jej David Lowery, jehož starší titul Ain't Them Bodies Saints již karlovarský festival dříve s ohlasem promítl.

„Jeho uvedení se bohužel Casey Affleck nemohl z pracovních důvodů zúčastnit. Pro festival je ctí, že při příležitosti uvedení nového filmu Davida Loweryho A Ghost Story budeme moci uvítat oba tvůrce osobně," řekl prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Casey Affleck jako herec debutoval v polovině 90. let v Zemřít pro…, tedy snímku režiséra Guse Van Santa. Slibná herecká kariéra se postupně začala prolínat nejen s tvorbou právě tohoto režiséra, s nímž natočil například i filmy Dobrý Will Hunting nebo Gerry z roku 2002.

Affleckova herecká všestrannost se projevuje ve filmech různých žánrů, výrazových stylů i rozpočtů – od divácky úspěšné trilogie režiséra Stevena Soderbergha Dannyho parťáci přes výpravnou sci-fi Christophera Nolana Interstellar (2014), kriminální drama Triple 9 (2016) až k nezávislému snímku Steva Buscemiho Samotář Jim (2005).

V roce 2008 Casey Affleck získal první nominace na Oscara a Zlatý glóbus za výkon v krimidramatu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem.

Často spolupracuje s podobně naladěnými mladými tvůrci, kteří hereckou profesi kontinuálně rozšiřují o scenáristiku, režii či produkci.

Mezi ně patří jak Caseyho starší bratr Ben Affleck, tak Matt Damon či nejlepší přítel Joaquin Phoenix.

S bratrem Benem se potkal jako herecký partner ve filmech Dobrý Will Hunting, Hledám Amy a 200 cigaret. Též si zahrál pod jeho režií v kriminálním dramatu Gone, baby, Gone.

S Mattem Damonem a Summer Phoenixovou účinkují rovněž v cenami ověnčené hře Kennetha Lonergana This Is Our Youth, která byla Affleckovým divadelním debutem v londýnském West Endu.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama