reklama

Berlínská galerie vystaví rukopis Procesu od Franze Kafky, k němu bude promítat filmy

  • Galerie Martin-Gropius-Bau v Berlíně chystá kafkovskou výstavu.
  • Představí kompletní rukopis románu Proces, který Německo vlastní od roku 1988.
  • Výstavu doplní překlady Procesu do cizích jazyků a projekce filmů.
Zhruba dvaatřicetiletý Franz Kafka je na pasové fotografii z let 1915 či 1916. Zhruba dvaatřicetiletý Franz Kafka je na pasové fotografii z let 1915 či 1916. Foto: archiv Klause Wagenbacha

Kompletní rukopis románu Proces od Franze Kafky bude od konce června vystaven v Berlíně. Na jedno z nejdůležitějších literárních děl 20. století se zájemci mohou přijet podívat mezi 30. červnem a 28. srpnem do výstavní síně Martin-Gropius-Bau v centru německé metropole.

"List za listem se (román) bude obracet v pořadí, do kterého jej uspořádal Kafkův přítel, správce pozůstalosti a vydavatel Max Brod," uvedli pořadatelé výstavy.

Vzácný rukopis bude doplněn o překlady do více než 60 jazyků z celého světa.

Kromě toho budou v Martin-Gropius-Bau k vidění části filmu Proces amerického režiséra Orsona Wellese z roku 1962 a fotografie ze sbírky německého nakladatele Klause Wagenbacha.

Svůj zřejmě nejslavnější román Proces pražský rodák Kafka napsal v době první světové války, zejména mezi srpnem 1914 a lednem 1915. Postupoval nezvykle – rukopis nepsal lineárně podle dějové linie.

Nejprve Kafka napsal úvodní a závěrečnou část a posléze pracoval paralelně na jednotlivých kapitolách. Jednotlivé listy ukládal do deseti různých sešitů.

Po Kafkově smrti v roce 1924 jeho přítel Max Brod dílo uspořádal a v roce 1925 poprvé vyšlo.

Německo rukopis získalo v roce 1988 na aukci v Londýně za přibližně 3,5 milionů marek, což byla do té doby vůbec nejvyšší částka zaplacená při aukci za literární rukopis.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol se čeká v listopadu

Rozpadlé koalici lidovců a Starostů by pro vstup do sněmovny chybělo půl procenta, Okamura posiluje, ukázal průzkum Median

Libye dostane od EU 46 milionů eur na posílení ochrany hranic. Italské lodě jí pomohou v boji proti pašerákům lidí

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

reklama