reklama

V galerii Hunt Kastner vystavuje egyptský umělec Magdy, chápe vztah minulosti a budoucnosti

  • Basim Magdy žije střídavě mezi Káhirou a Basilejí.
  • Vystavuje po celém světě, do Česka se nyní vrátil po čtyřech letech.
  • Jeho video a fotografie jsou k vidění v pražské galerii Hunt Kastner Artworks.
jarvis_58ca833f498e7055003b13d4.jpeg Fotografická instalace Nenaplněná touha osídlit imaginární města Foto: Hunt Kastner Artworks

Když se pražská galerie Hunt Kastner před čtyřmi lety stěhovala z Letné do nových prostor na Žižkově, vybrala si na to mladého umělce Basima Magdyho.

Výtvarník, jenž se narodil v Egyptě roku 1977, se v těchto dnech do Prahy a do stejné vrátil galerie vrátil výstavou nazvanou Jen kámen, bronz a nebe přežijí všechno ostatní.

"Potkali jsme se někdy v roce 2009, když tu byl na rezidenčním pobytu," vzpomíná galeristka Katherine Kastnerová. "Zaujal nás tím, že podobně jako náš Zbyněk Baladrán vnímá vztah minulosti a budoucnosti. Chápe, že pokud chceme ovlivňovat budoucnost, musíme napřed porozumět tomu, co tu už bylo."

To se nejvíc odráží v Magdyho videu zvaném The Many Colours of the Sky Radiate Forgetfulness, které je hlavním exponátem výstavy. Defilují v něm tváře starých soch, skály, údolí, voda stojatá i tekoucí, stromy, zvířata.

Obrazy doprovází krátké texty, jejichž hloubka divákovi unikne, pokud nebude schopen soustředění a vcítění. Když se ale zastaví a napojí na Magdyho vidění, bude bohatě odměněn.

Na umělci, který žije mezi Káhirou a Basilejí, je skvělé, jak se nebojí barev. Jejich pestrost ho prý fascinovala od dětství, třeba na obrazech Joana Miróa, Paula Kleea nebo Marka Chagalla.

Otec maloval a podobné sklony podporoval také u syna. "Nechal mě kreslit dlouhé hodiny a pak si se mnou uvolněně a bez jakékoli kritiky povídal o tom, co jsem stvořil," vzpomíná dnes výtvarník, který pracuje s mnoha médii. Vloni se v Berlíně stal nositelem ceny Umělec roku, již uděluje Deutsche Bank.

"Je to velmi talentovaný kluk," oceňuje jeho práci Katherine Kastnerová. "Je kritický k tomu, co děláme se světem, ale zároveň má silný smysl pro humor a jeho pohled na budoucnost není negativní. Navíc je lyrický, filozofický, názvy jeho děl patří do oblasti poezie."

Navázané vztahy s mladými českými umělci si Magdy pořád oživuje. Vystavoval s Evou Koťátkovou na bienále v Benátkách a v Kyjevě, na trienále v Paříži zase s Dominikem Langem.

S českými umělci, které galerie Hunt Kastner vyvezla ven, se potkal na veletrhu Liste v Basileji, vloni na Frieze v New Yorku. Vystavuje sice po celém světě, jeho berlínská přehlídka z Deutsche Bank putovala do Říma a Chicaga a ještě pojede do Bristolu, avšak s pražskou Hunt Kastner Magdy plánuje spolupracovat dlouhodobě.

"Tady je docela malý rybník. Čeští umělci musí jít do světa," říká Katherine Kastnerová. "A také je důležité přivážet sem umělce ze zahraničí. Nebudeme se přece pořád dívat na stejné věci."

Naďa Klevisová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Češi mají v oblasti kryptoměn hned dvě světová prvenství. Vytvořili virtuální peněženku a bitcoinové "JZD"

Ministerstvo průmyslu zpřísňuje investiční pobídky. Levné montovny neplatící alespoň průměrnou mzdu mohou na podporu zapomenout

Babiš ani neví, kde Kostelec je, jinak by to tak nenechal, říkají místní. Volit budou ANO, i když na práci v masně Agrofertu si stěžují

Češi umí rozjíždět "byznys z vesmíru". Dostávají kosmické technologie do běžného života, říká manažer Evropské vesmírné agentury

Forbes: Trump se propadl v žebříčku boháčů o sto příček. Gates zůstává nejbohatším člověkem planety

reklama