Poprvé v češtině vychází autobiografie spisovatele Jeroma Klapky Jeroma, tedy autora oblíbeného humoristického románu Tři muži ve člunu, o psu nemluvě.

Memoáry pod názvem Čas mého života v překladu Milana Žáčka vycházejí tento týden v rámci Velkého knižního čtvrtka. Nakladatelství Vyšehrad je na pulty posílá u příležitosti 90. výročí autorova úmrtí.

"Pokud si představujete, že se Jerome narodil do středostavovské rodiny, napsal Tři muže ve člunu, zbohatl, nabyl slávy a potom umřel, čeká vás jízda, po níž budete opravdu koukat," napsal v předmluvě k autobiografii současný britský spisovatel Joseph Connolly.

Čas mého života vydal Jerome v roce 1926, rok před svou smrtí, kdy už se potýkal se zdravotními problémy.

V knize se se svým typickým žertovným stylem a bez servítků vrací do časů dětství a dospívání. Vzpomínky na chudobu a výchovu ve viktoriánské Anglii střídají historky o prvních krocích ke spisovatelské slávě, následných úspěších i potížích s kritikou.

Komentářům neujdou ani autorovi slavní kolegové, Jerome prozrazuje také skutečnou totožnost hrdinů knihy Tři muži ve člunu.

Autobiografie obsahuje i vážné poznámky k tématům, jako jsou krutost vůči zvířatům, rasismus či hrůzy války. V místy ironickém líčení vlastních válečných zkušeností je i na Jeroma netypicky vážná úvaha "Lidstvo zůstává rasou nízké inteligence a ničemného puzení".

Jerome Klapka Jerome se narodil 2. května 1859 a zemřel 14. června 1927. Tři muži ve člunu, o psu nemluvě vycházejí opakovaně i po mnoha letech od prvního anglického vydání v roce 1889. Spoluautorem jednoho z českých překladů je někdejší soudce a pozdější protektorátní prezident Emil Hácha.

Jerome v knize Čas mého života vzpomíná, jak ho dopalovalo, když bylo na obálkách a na titulních stránkách každé jeho následující knihy uvedeno "Od autora Tří mužů ve člunu".

Podle vydavatelství Vyšehrad patří Jerome, stejně jako P. G. Wodehouse a James Herriot k humoristickým autorům, ke kterým jsou britští literární vědci tradičně přezíraví. Jejich díla však patří ke čtenářsky velmi oblíbeným.