V Kafkově domě u Staroměstského náměstí začne v pondělí večer veletrh současného výtvarného umění Art Prague. Přibližně 30 galerií včetně Artinbox Gallery, Galerie Gambit, Nové galerie či Chemistry Gallery zde nabídne malby, kresby, grafiky, sochy, ale také umělecké sklo, instalace či videoprojekce. V Kafkově domě se Art Prague odehrává potřetí. Roku 2013 se sem stěhoval z pražského Mánesa, kde probíhal předchozích jedenáct roků.

Po vernisáži, plánované na pondělní večer, se veletrh návštěvníkům otevře v úterý a potrvá až do neděle. „Čtyři podlaží Kafkova domu nabízejí i letos stovky originálních děl, každá expozice má jasnou dramaturgii, návštěvník prochází „bytovými“ galeriemi a zdejší atmosféra mu nabízí ideální představu o roli výtvarného díla v interiéru,“ avizují v katalogu pořadatelé Iva Nesvadbová a Milan Jaroš.

Ti vysvětlují, že veletrhem, kdysi založeným na podporu malých českých galerií a současného umění, nyní chtějí přispět i k propojování České republiky se zahraniční uměleckou scénou. Letos si vybrali Německo a oslovili tamní umělce, galerie a firmy. Veletrh má tak na programu diskusní panely s německou účastí a z třicítky vystavujících galerií jsou tři z Německa – například berlínská galerie Urban Spree představí kanadskou umělkyni Andreu Wan, Němce Johannese Mundingera či Dolly Demorattiovou z Velké Británie. Představí se také projekt SomoS z centra Berlína nebo galerie Santa Lucia Situations, orientovaná na současné německé umění.

Zaměření na zahraniční umělce chtějí pořadatelé Art Prague udržet, v dalších letech se hodlají věnovat uměleckým scénám v Rakousku, Francii či Nizozemsku.

Součástí letošního ročníku Art Prague je například projekt Hraniční syndrom. V něm kurátorka Rea Michalová vyzvala umělce Davida Saudka, Jaroslava Valečku a Martinu Káňu, aby se vyjádřili na téma česko-německého soužití a odsunu z pohraniční oblasti Sudet. V jiné místnosti Kafkova domu se představí Volné sdružení M, které zahrnuje Moniku Havlíčkovou, Jana Stosse či Dagmar Hamsíkovou. Veletrhu se ale účastní též český sklářský umělec Martin Janecký, jenž působí v USA, či Galerie Mathieu z francouzského Lyonu, která se na Art Prague vrací po roce.

Podstatnou částí Art Prague bude také doprovodný program, který většinou začíná od 17 hodin. Speciální důraz pořadatelé kladou na performance, v takzvané Muse Room ji vyhradili samostatný prostor, jehož kurátorem je americký fotograf a filmař Robert Carrithers. Ten roku 2012 vystavoval v pražské Fotograf Gallery. „Svůj projekt pojímá jako vytváření prostoru pro šíření inspirace,“ avizují pořadatelé, podle nichž bude Carrithers transformovat české i zahraniční umělce do role „moderních múz, z nichž pro každou vytvoří vlastní mytický příběh“. Následně je Carrithers zachytí v sérii maleb, sítotisků, látkových soch či formou hudby a videa.

VELETRH

Art Prague

Kafkův dům, Praha

24. až 29. března

V Carrithersově místnosti na veletrhu budou mít performance umělkyně Darina Alsterová, která se svou dcerou předvede malbu tělem na stěny pokryté bílou tkaninou, či Veronika Slámová. Ta v rámci své akce přiměje ženy, aby cvičily dle videa Cindy Crawfordové. Čtvrteční performance v Muse Room chystají Jana Orlová s Natálií Hoškovou, v sobotu pak malířskou performance předvede kostarický umělec Luis Cerdas Jaubert za doprovodu berlínského hudebník Liama Slevina.

Mimo to veletrh ve středu uspořádá diskusní panel na téma sběratelství, v němž šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek přivítá reprezentaty různých sběratelských přístupů. V čtvrtek bude Art Prague otevřen až do 21 hodin v rámci takzvaného nocturna, jehož součástí bude kulatý stůl srovnávající poměry na německé a české scéně. Debatu bude moderovat Petr Hájek z Chemistry Gallery za účasti zástupců tří berlínských galerií SomoS, Santa Lucia Situations a Urban Spree Galerie.