Několik malých štábů amerických filmařů natáčelo v úterý večer na Národní třídě v Praze dokument o událostech 17. listopadu 1989. Využili průvodu mladých lidí i dalšího dění, aby na autentických místech dokumentovali pád totality.

Jejich záběry budou použity v závěru celovečerního hraného snímku, jehož natáčení zahájí dokumentarista a držitel Oscara Gary Griffin v příštím roce. Současně však pracuje na filmovém dokumentu o tom, jak Češi oslavují dvacet let svobody.

"Producenty jsou jeden Američan a tři Češi - vedle mě i můj otec Arnošt Lustig, Karel Kasal a tátův bývalý student z americké univerzity Gary Griffin. Na kontě má dvě stovky snímků a Oscara za dokument," řekl Josef Lustig. Upozornil, že tento filmař sem už zhruba pětadvacet let jezdí velice rád. V roce 1989 ho sem vyslala americká veřejná televizní stanice, aby tu zachytil týden po sametové revoluci.

Scénář vznikne z románu

"Začal se učit česky i slovensky a udělal si tu hodně kamarádů. Ti mu vyprávěli, jaké to tu bylo před 17. listopadem. Na základě toho napsal čtyřsetstránkový román. Šel za mým tátou, aby mu poradil, co s tím, a vyslechl si, že to má zkrátit a napsat scénář k filmu," uvedl Josef Lustig, který prý devětatřicátou verzi přeložil do češtiny.

Jde o příběh čtyř mladých gymnazistů, vyrůstajících na sklonku totality. Život je usměrňoval a měnil ve vážné lidi. Ačkoliv by byli raději v hospodě či na hokeji, starali se o věci veřejné, demonstrovali, až získali svobodu. "Pozadí tvoří rodina jednoho z nich, která se rozpadá. Zatímco totiž kluk demonstruje, strejček je milicionář," dodal Lustig.

Současní studenti oslavující svobodu jako komparz 

Američané využili více než dvou stovek komparzistů, kteří už odpoledne obsadili prakticky celou budovu Filmové a televizní fakulty na nábřeží. Dostávali dobové oděvní součástky a každý z nich vyfasoval svíčku včetně zapalovače. V další místnosti se mladí muži měnili v ostřílené totalitní "esenbáky" a členy zásahových oddílů. Hned vedle dělaly maskérky z komparzu herce Národního divadla, kteří pak, patřičně nalíčeni a v kostýmech, z balkonu "zlaté kapličky" zdravili davy.

Podle Lustiga by měl mít celovečerní film konec takřka pohádkový. "Protože po mnoha letech blbýho, tupýho a zlýho se na tu zemi usmálo to hezké, dobré a krásné. Což je svoboda, ovšem ta sama o sobě není zárukou štěstí, ale jednou z podmínek možného štěstí," dodal Lustig. Na dokumentu se podle něj pracuje celý týden a měl by být uveden v americké veřejné televizi.

Americko-česká spolupráce

Podle mluvčího štábu a jednoho z producentů Karla Kasala spolupracují filmaři se studenty uměleckých škol, vyšla jim vstříc Městská část Prahy 1 i Česká televize.

"Mezi představiteli hlavních rolí se v celovečerním snímku objeví Filip Tomsa, Anita Krausová, Pavel Richter a Filip Cíl. Natáčet se bude v češtině, avšak pro filmové plátno bude nadabován do angličtiny. Kostýmy má na starosti Zuzana Mazáčová," řekl Kasal.