reklama

Podzim ve Veletržním paláci zahájí film s Cate Blanchettovou, herečka vystřídá třináct rolí

  • Ve středu se uskuteční další opening Národní galerie.
  • Zahájí pět výstav v čele s projektem berlínského umělce Juliana Rosefeldta.
  • V jeho Manifestu herečka Cate Blanchettová v třinácti rolích představí manifesty, jež stály u zrodu moderního umění.
Ve dva roky staré videoinstalaci Juliana Rosefeldta střídá Cate Blanchettová (na snímku) třináct rolí. Ve dva roky staré videoinstalaci Juliana Rosefeldta střídá Cate Blanchettová (na snímku) třináct rolí. Foto: YOUTUBE.COM

Podzimnímu programu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci bude vévodit filmová instalace berlínského umělce Juliana Rosefeldta nazvaná Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchettovou.

Ta ve snímku v třinácti různých rolích představí manifesty, které stály u zrodu moderního umění.

Podzimní zahájení sezony ve Veletržním paláci se uskuteční tuto středu 18. října. Zároveň začne pět výstavních projektů, sdělila mluvčí galerie Tereza Ježková.

Manifesto vychází z písemných materiálu futuristů, dadaistů, hnutí Fluxus, suprematistů a dalších uměleckých skupin i z úvah umělců, architektů, tanečníků a filmařů.

"Třináctidílná instalace byla před Prahou představena v Berlíně, New Yorku, Helsinkách nebo Buenos Aires a všude sklidila nebývalý ohlas," uvedl ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

"Cate Blanchettová se v rámci tohoto 'manifestu manifestů' převtěluje do 13 postav bezdomovce, učitelky, loutkoherečky nebo dělnice. Proslulým i méně známým výrokům dává v nečekaných souvislostech nové, dramatické vyznění," dodal Fajt.

Společně s Manifestem představí Národní galerie výstavu Biafra ducha – Studenti z třetího světa v Československu. Ta diváka seznámí s tvorbou afrických a asijských studentů, kteří v 60. a 70. letech v Praze studovali film.

Československá nová vlna se zde poprvé objeví v kontextu děl významných filmařů Sýrie, Alžíru nebo Íránu.

To nejlepší ze současné studentské výtvarné tvorby na evropském kontinentu shrne výstava finalistů a vítěze ceny StartPoint 2017.

Součástí podzimní vernisáže bude také otevření dosud běžně nepřístupného prostoru haly A Veletržního paláce.

Bude tu představena dlouhodobá instalace děl Františka Skály, které Národní galerie získala z nedávno ukončené výstavy ve Valdštejnské jízdárně.

"Nebývalý úspěch výstavy, kterou zhlédlo přes 60 tisíc návštěvníků, nás přivedl k myšlence vystavit ve Veletržním paláci dlouhodobě Skálova díla, která jsme získali do našich sbírek, i ta, která umělec Národní galerii daroval nebo zapůjčil," uvedl Jiří Fajt.

"Účastníci Autumn Openingu se mohou těšit třeba na Zub času nebo na některé z tajuplných muzejních pavilonů," dodal.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Komentář Teodora Marjanoviče: Zeman se u Putina opět předvedl jako úslužný agent ruských zájmů. Vláda by se od toho měla distancovat

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

reklama