reklama

Nedělní aukce umění v Praze utržila sedm milionů korun, za rekordní cenu se prodala asambláž Běly Kolářové

  • Na českém trhu s uměním se prodalo nejdražší dílo Běly Kolářové.
  • Cena asambláže Variace na dva trojúhelníky vystoupala z 200 tisíc korun na 1,6 milionu korun.
  • Prodal se například také obraz Jana Merty.
Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, vydraženo za 1,6 milionu korun bez aukční přirážky Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, vydraženo za 1,6 milionu korun bez aukční přirážky Foto: www.sypka.cz

Asambláž nazvaná Variace na dva trojúhelníky od výtvarnice Běly Kolářové se v neděli v Praze vydražila za 1,6 milionu korun bez aukční přirážky. Jde o autorčin rekord, řekla majitelka aukčního domu Sýpka Irena Velková.

Ten nabídl téměř tři stovky uměleckých děl i užitého umění zejména z poválečného období.

Za vydražené položky během neděle utržil na sedm milionů korun.

Velková uvedla, že výsledky aukce potvrdily trvající zvýšený zájem o umění, což se projevilo i vydražením díla Kolářové.

Její práce se podle Velkové v uplynulých 12 let dražily jen dvakrát a vždy byly prodány za cenu v řádu statisíců korun. Vyvolávací cena její v neděli vydražené asambláže z patentek na kartonu byla 280 tisíc korun.

Kolářová, která se zabývala nejrůznějšími výtvarnými technikami a postupy, je řazena mezi nejoriginálnější české umělkyně 20. století.

Dílo autorky, jež zemřela v roce 2010, vznikalo paralelně s tvorbou jejího manžela Jiřího Koláře. Často se uvádí, že Kolářová žila v jeho stínu, zachovala si ale tvůrčí nezávislost.

Spojován je s ní i pojem ženského umění. V 60. letech Běla Kolářová spoluzaložila skupinu Křižovatka. Samostatně svou tvorbu představila v roce 1966.

Za druhou nejvyšší cenu v neděli aukční dům Sýpka vydražil olejomalbu Jana Merty s názvem Podlaha malíře, kterou nový majitel získal zhruba za půl milionu korun bez přirážky.

V rámci aukce kupci měli možnost získat i nově objevené návrhy plakátů automobilů Tatra od Fratiška Kardause a jeho sádrový model Tatraplánu.

Podle Ireny Velkové se prodaly dva návrhy zhruba po 80 tisících korun bez přirážky.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Komentář Teodora Marjanoviče: Zeman se u Putina opět předvedl jako úslužný agent ruských zájmů. Vláda by se od toho měla distancovat

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

reklama