Národní galerie v Praze půl roku čeká na to, aby mohla vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce.

Podle ředitele galerie Jiřího Fajta leží podklady na ministerstvu kultury a mají všechny náležitosti. Ministerstvo ale říká, že Národní galerie nemá zajištěno financování a Fajtova prezentace soutěže s oznámením jmen slavných architektů byla předčasná.

"Až bude zajištěn zdroj financování, může být aktuální architektonická soutěž a debata o její podobě," uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Národní galerie loni v říjnu oznámila, že vyhlásí mezinárodní soutěž na přestavbu interiéru Veletržního paláce. Chtěla by tak mimo jiné získat lepší prostory pro prezentaci současného umění.

Účast v soutěži podle Fajta potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí. Jsou mezi nimi britský architekt David Chipperfield, švýcarský ateliér Herzog & de Meuron či slavný britský architekt Norman Foster.

"Opravu Veletržního paláce považujeme za nanejvýš potřebnou jak pro památku samotnou, tak ve vazbě na potřeby Národní galerie. Předpokládáme ovšem dílčí úpravy konstrukčního řešení, které zlepší expoziční možnosti, aniž by poškodily významné autentické prvky památkově chráněné budovy," uvedla mluvčí.

"Forma a rozsah případné soutěže by proto dle názoru ministerstva kultury jako zřizovatele Národní galerie měly odpovídat výše uvedené zásadě," dodala mluvčí. Podle ní ministerstvo kultury Národní galerii na soutěž peníze neslíbilo.

Veletržní palác slouží výtvarnému umění 20 let, byť není pro jeho prezentaci ideální. Členitý interiér neumožňuje některá díla současného umění vystavovat, objekt má také vysoké náklady na provoz.

Fajt po svém nástupu do čela Národní galerie mluvil o opuštění paláce a potřebě nové budovy. Pak se přiklonil k setrvání v něm, podmíněném rekonstrukcí a přestavbou.

Fajt dále řekl, že loni v létě získal pozitivní stanovisko poradního sboru Národního památkového ústavu a magistrátního odboru památkové péče k záměru transformovat Veletržní palác. Od podzimu ale projekt leží na ministerstvu kultury.

Podle dřívějších odhadů rekonstrukce a přestavba objektu může dosáhnout tři čtvrtě miliardy korun.

Záměrem Fajta je vytvořit z objektu hlavní sídlo Národní galerie s centralizovanou administrací a centralizovanými depozitárními prostory včetně zázemí. To by zahrnovalo restaurátorsko-konzervátorské dílny, technologické laboratoře, studovny, výstavní prostory, prostory pro knihovnu a archiv Národní galerie s čítárnou, prostory pro vzdělávací a volnočasové aktivity, multifunkční sál pro divadelní, koncertní a filmová představení, obchody a knihkupectví, restauraci a kavárnu.