Britský spisovatel Ken Follett, tvůrce bestsellerové ságy Pilíře země, ve středu označil brexit za "naprostou tragédii". Řekl, že postavy z jeho středověké série by určitě hlasovaly pro to, aby Velká Británie setrvala v Evropské unii.

Informovala o tom agentura AFP, jejíž zpravodaj se zúčastnil besedy s Follettem na právě probíhajícím Frankfurtském knižním veletrhu.

"Obyvatelé městečka Kingsbridge by dozajista hlasovali pro setrvání v unii. Představa brexitu by je děsila," uvedl osmašedesátiletý autor, jenž o obyvatelích fiktivního středověkého městečka poprvé psal v románu Pilíře země vydaném před více než pětadvaceti lety.

Roku 2007 se Follett k osudům lidí z Kingsbridge vrátil v druhém dílu zvaném Na věky věků. Obě knihy vyšly také v českém překladu.

Nyní spisovatel na Frankfurtském knižním veletrhu představil třetí díl ságy nazvaný Ohnivý sloup (Column of Fire).

Historický román mapující změny v politickém a náboženském světě za vlády anglické královny Alžběty I. vyšel minulý měsíc a už se stal bestsellerem v USA, Velké Británii, Německu či Španělsku.

Když autor ve Frankfurtu hovořil o brexitu, zdůraznil, že městečka jako jeho Kingsbridge bývala silně napojená na starý kontinent a žila z volného obchodu.

"Kingsbridge je obchodní město, dělá byznys s celou Evropou. Willardova rodina sahá až k Seville, Calais a Antverpám," řekl autor v narážce na familii, jejíž osudy v knize popisuje. "Brexit by se jim ošklivil, neboť by znamenal konec jejich obchodní činnosti," dodal Follett.

Autor narozený ve Walesu také ve Frankfurtu ocitoval scénu ze svého staršího románu, kde rodiče jedné postavě radí, aby se naučila "alespoň pár vět v každém jazyce, se kterým se potkáš".

"Samozřejmě jsem hlasoval pro to, abychom v Evropské unii zůstali. Netajím se názorem, že brexit je naprostá tragédie," zdůraznil ve Frankfurtu Follett, jehož manželka svého času zasedala v britském parlamentu za labouristy, tedy stranu, jež podporovala setrvání v Evropské unii.

Ken Follett celosvětově prodal již přes 160 milionů výtisků svých historických próz a thrillerů. Ve Frankfurtu tento týden uvedl, že od Vánoc píše novou knihu, podrobnosti však nesdělil. "Nechám si je pro sebe. Pro případ, že bych tu knihu nakonec zahodil," uvedl.

Už teď prý ale přemýšlí o tom, že se k osudům městečka Kingsbridge vrátí ještě ve čtvrtém dílu. "Jsem si skoro jist, že o Kingsbridge napíšu další knihu, ale ještě nevím, o čem bude," doplnil.

Follett ve Frankfurtu vzpomněl na to, že thrillery začal psát, protože byl sám jejich náruživým čtenářem. Většině jeho oblíbených próz však prý chyběla uvěřitelná zápletka. "Vždy tam autoři vložili jen nějakou záminku, jak toho svého Jamese Bonda dostat do nebezpečné situace, ze které by se pak mohl probojovat ven," poznamenal Follett.

Sám se proto začal zajímat, co špioni skutečně dělají, a došel k názoru, že "získávají informace, které mohou změnit vyznění bitvy či války". Proto tedy Follett začal načítat historické knihy a hledat momenty, v nichž informace tohoto druhu ovlivnily dějiny. "A podařilo se. Můj první úspěšný thriller Oko jehly vyprávěl o německém špionovi, jenž získal plány k invazi do Normandie," připomněl.

V posledních letech však prý Folletta čím dál víc láká psaní o lidech, kteří usilují o svobodu.

"Většina lidé stále žije v nesvobodě, vždy to tak bylo a je to tak dodnes. Svoboda je výjimečná. A když už se někdo dostane k moci, proč by ostatně udržoval demokracii? Proč se nestát diktátorem a všechno neukrást, jako to udělali (Vladimir) Putin v Rusku nebo (Jacob) Zuma v (Jižní) Africe?" ptal se spisovatel ve Frankfurtu.

"Mé velké historické prózy se proto zabývají způsoby, jimiž lidé bojují za svobodu," dodal.

"Pokud nějaká utlačovaná skupina bojuje o svobodu a vyhraje, je to skvělý příběh se šťastným koncem. A já mám rád šťastné konce," dodal.