Do malé obce uprostřed chmelnic se v sobotu po 100 letech symbolicky vrátil Franz Kafka.

V Siřemi na Žatecku byla na místním statku v někdejší sušárně chmelu otevřena expozice věnovaná cestovatelskému období tohoto německy píšícího spisovatele židovského původu.

Stálá výstava fotografií chce přiblížit Kafku jako muže, který měl kondici, holdoval vegetariánské stravě či rád vesloval.

Do Siřemi přijel Kafka, jenž žil v letech 1883 až 1924, v létě roku 1917. Učinil tak poté, co mu lékaři diagnostikovali tuberkulózu.

"Jeho příbuzní si tehdy mysleli, že si vybere nějaké sanatorium, ale on se vydal za svou milovanou sestrou Ottlou, která v Siřemi hospodařila," připomněla novinářka a jedna z autorek expozice Judita Matyášová. Ta společně s fotografem Janem Jindrou 14 let putovala po stopách Kafkových cest.

Na statku v tehdy německé obci se Kafkovi natolik zalíbilo, že zde zůstal osm měsíců, což je nejdelší doba, kdy byl na venkově.

Právě Siřem, která se za 100 let téměř nezměnila, byla podle některých literárních historiků inspirací pro román Zámek.

Ctitelé Kafky do Siřemi začali jezdit už v 90. letech minulého století. "Chyběla tu byť malá informační tabule," uvedl David Herblich, jehož rodiče v Siřemi vlastní statek, kde expozice vznikla.

V jednom patře návštěvníci najdou fotografie z cest, které podnikl fotograf Jindra s novinářkou Matyášovou. "Byla to detektivní práce, pátrali jsme, jak dané místo vypadalo v době, kdy jej navštívil Kafka, čím žilo, co tam dělal spisovatel," popsala Matyášová.

Jedno patro expozice patří mladým studentům fotografie, kteří vytvořili své práce na základě inspirace Kafkovou povídkou zvanou Doupě.

Na návsi vedle kostela pak vzniklo informační centrum, kde jsou k vidění fotografie Siřemi. "To je opravdový poklad. Poskytla nám je pamětnice, která žila v obci v době, kdy tu byl Kafka. Můžeme tak porovnat jednotlivá místa," řekla Matyášová.

Otevřením expozice a kulturním odpolednem věnovaným Kafkovi plány nekončí. "Obec navštívil i Václav Havel, který tu chtěl s Milošem Formanem točit film na motivy Zámku. Později tu byl i Jáchym Topol. Je to tedy spisovatelsky hodně inspirativní místo, mohl by tu vzniknout nějaký pokoj pro literáty," dodala Matyášová.

Expozice bude zatím otevřena o víkendech vždy od 13 do 17 hodin. V jejím dosahu by v budoucnu mohl být minipivovar, kde by se vařilo pivo z žateckého poloraného červeňáku, což je vyhlášená odrůda chmele. "Bylo by to pivo přímo z chmelového klonu Siřem," doplnil David Herblich.