Cenu Revolver Revue letos obdrží kanadský publicista, překladatel a hudebník Paul Wilson. V úterý o tom za časopis a stejnojmenné vydavatelství informovala Edita Onuferová.

Ocenění se bude předávat 19. dubna na Večeru Revolver Revue v pražském klubu Roxy, kde dále vystoupí skupina WWW a berlínská Anatopia.

"Paul Wilson cenu obdrží za všechno, co za dlouhá desetiletí vykonal a koná pro českou kulturu," uvedla šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná.

Připomněla, že Wilson za normalizace z vlastní vůle pobýval v totalitním Československu a podporoval nezávislou kulturu, za což byl nakonec vyhoštěn.

Den před Večerem Revolver Revue s předáním ceny se Paul Wilson zúčastní debaty nad otázkou Jak mění Trump Ameriku?, kterou rovněž pořádá Revolver Revue.

Diskuse se uskuteční v pražském Šporkově paláci 18. dubna od 18 hodin. S Wilsonem budou hovořit americký bohemista a překladatel Mike Baugh a novinář Martin Weiss, moderace se ujme amerikanista a překladatel Petr Onufer.

Pětasedmdesátiletý Paul Wilson vystudoval angličtinu na univerzitách v Torontu a v Londýně. V letech 1967 až 1977 žil v Československu, kde působil jako učitel angličtiny a později coby zpěvák skupiny The Plastic People of the Universe.

V 70. letech se účastnil mnoha akcí tehdy se formujícího českého undergroundu. Po procesech s undergroundovými hudebníky a po vzniku Charty 77 byl z Československa vyhoštěn.

Wilson v Kanadě spoluzaložil vydavatelství Boží mlýn, v němž mimo jiné vyšlo první studiové album Plastic People nazvané Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned, později i Pašijové hry (Passion Play) a Co znamená vésti koně (Leading Horses).

Wilson ovšem rovněž působil jako publicista, překladatel a literární kritik. Přispíval do řady amerických a britských časopisů, byl redaktorem celostátní rozhlasové stanice CBC.

Do angličtiny přeložil mnoho děl moderní české literatury, kupříkladu Josefa Škvoreckého, Václava Havla nebo Bohumila Hrabala. V době pobytu v Československu do angličtiny převedl několik esejí Ivana Martina Jirouse, z nichž některé byly publikovány v Kanadě.

Edičně též připravil antologii Prague: A Traveler’s Literary Companion. V roce 2011 vyšel první český výbor z jeho esejí pod názvem Bohemian Rhapsodies.

Cenu Revolver Revue časopis udílí od roku 1985, kdy začal vycházet jako samizdatová tribuna nejmladší undergroundové generace. Mezi laureáty ocenění jsou muzikant Tony Ducháček, básníci Zbyněk Hejda, Ivan Martin Jirous a Jana Krejcarová, malíři Pavel Brázda, Viktor Pivovarov a Rudolf Dzurko nebo fotografové Karel Cudlín a Ondřej Němec.