Bývalá dlouholetá ředitelka veletrhu Svět knihy Dana Kalinová ve čtvrtek v Praze od španělského velvyslance převzala Řád Isabely Katolické. Udílí ho španělský král za zásluhy o stát, mohou ho ale získat také cizinci.

Kalinová z vedení veletrhu loni odešla po dvou desítkách let, nahradil ji Radovan Auer.

"Paní Dana Kalinová věnovala mnohá léta – více než dvě desetiletí – propagaci české literatury v zahraničí a zahraniční literatury v Česku,“ řekl při udílení řádu velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo.

„Práce paní Dany Kalinové pro Svět knihy byla od samotného počátku jedním z mnoha dobrodružství na cestě za znovuzískáním svobody v této zemi. Konkrétně svobody setkávat se bez cenzury s literaturou z celého světa," dodal velvyslanec.

Jeho Veličenstvo král Filip prý Kalinové vyznamenání udělil, aby „ocenil její dlouhé a nesmírně plodné působení ve prospěch kultury a literatury“.

Královský a americký řád Isabely Katolické zřídil 14. března 1815 král Ferdinand VII. Záměrem bylo odměňovat věrnost Španělsku a zásluhy španělských občanů a cizinců o dobrou pověst národa, a to "zejména za výjimečné služby poskytované ku prospěchu držav v Americe a v zámoří".

Později se řád stal vysloveně záslužným a byly jím oceňovány zásluhy na poli občanském i vojenském.

Řád byl pojmenován na počest patronky Isabely Svaté, která se stala kastilskou královnou a byla manželkou Ferdinanda Aragonského. Právě za vlády tohoto manželského páru byla objevena Amerika.

Mezi nositele řádu patří řada literátů a politiků, z Česka jsou mezi nimi bývalí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus.

Velvyslanec Calvo-Sotelo během čtvrtečního ceremoniálu připomněl, že v České republice se španělsky každoročně učí přibližně 40 tisíc osob, a to jak v rámci řádného vzdělávacího systému, tak mimo něj, třeba ve španělském kulturním Institutu Cervantes.

Ze všech vysokých škol v České republice jich má 26 uzavřenou jednu či více dohod s 33 univerzitami ve Španělsku. Díky nim studuje v České republice přibližně 1200 španělských a ve Španělsku 900 českých vysokoškoláků.