Manažeři newyorského Lincolnova centra, patrně největší kulturní instituce na světě, v úterý dopisem apelovali na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neodebíral federální prostředky na financování kultury.

Škrty v programu zvaném National Endowment for the Arts by podle signatářů měly zničující efekt, píše agentura AFP.

Výzvu Trumpovi podepsali šéfové všech institucí sdružených pod Lincolnovo centrum, tedy Metropolitní opery, Newyorské filharmonie, Newyorského baletu, Newyorského filmového festivalu, hudební školy Juilliard či jazzového centra Jazz at Lincoln Center.

Z programu, jenž přerozděluje drobnou část federálního rozpočtu na kulturu, podle nich těží všichni od dětí přes veterány až po různorodé komunity.

„V amerických městech i vesnicích kulturní instituce oživují různé čtvrti. Vábí investory, podněcují rozvoj, urychlují inovace a vytváří pracovní místa,“ stojí v dopisu Lincolnova centra, které každoročně přivítá přes šest milionů návštěvníků.

Na rozdíl od Evropy je kultura v USA financována převážně ze soukromých zdrojů. Podle šéfů Lincolnova centra by však bylo chybou odstranit program National Endowment for the Arts, jenž vloni přerozdělil 148 milionů dolarů na kulturu. Odvolávají se mimo jiné na statistiku programu, podle níž kultura v USA každoročně vygeneruje přes 700 miliard dolarů.

„I velkolepá Amerika takové peníze potřebuje,“ uvedli signatáři v narážce na slogan Trumpovy volební kampaně.

Jak předminulý týden připomněl deník New York Times, Trumpovy plány na zrušení financování kultury vyvolaly reakce ze všech částí USA. V přímém přenosu z Metropolitní opery do více než 500 amerických rozhlasových stanic  o nich hovořil ředitel této instituce Peter Gelb.

Orchestr St. Louis Symphony rozeslal e-mail členům své správní rady a broadwayská producentka Daryl Rothová řekla, že se Trumpovi pokusí domluvit její manžel Steven Roth, jenž je jedním z poradců nového prezidenta.

„Je to další příklad toho, jak je naše demokracie ohrožena,“ uvedl herec Robert Redford, prezident a zakladatel Institutu Sundance, jenž provozuje slavný filmový festival. „Umění je zásadní. Popisuje a kritizuje naši společnost,“ řekl Redford.

Vláda nového amerického prezidenta chce učinit rozsáhlé škrty ve federálním rozpočtu, zejména na peníze putující do zahraničí. O 54 miliard dolarů chce Trump naopak navýšit výdaje na obranu.

Financování kultury v USA z veřejných zdrojů dlouhodobě kritizují republikáni. V minulosti na příkladu konkrétních kontroverzních děl zpochybňovali, že je vládní program nezbytný.