K syrskému městu Aleppu i vlastní zkušenosti z dětství, kdy zažil týrání, svou novou písní odkazuje anglický písničkář Benjamin Clementine.

Jak u něj bývá zvykem, skladba nazvaná Phantom of Aleppoville je emotivní, členitá a přelévá se z napjaté atmosféry do zdánlivého klidu.

Kompozice je prvním singlem z desky I Tell a Fly, kterou Clementine vydá příští pátek 15. září.

Videoklip natočili britský fotograf Craig McDean a režisérka Máša Vasyuková ze společnosti Spoon Films.

Text písně Clementine napsal pod vlivem myšlenek britského psychoanalytika Donalda Winnicotta, jenž se dlouhodobě zabýval chováním týraných a zneužívaných dětí. Ty se ve videu objevují v klidnějších pasážích uprostřed šťastné hry na zahradě.

Jméno Aleppoville z názvu skladby odkazuje k syrskému Aleppu, kde jsou dnes děti vystavené krutému zacházení.

Na svém chystaném druhém studiovém albu Benjamin Clementine prý sleduje měnící se svět, bitvy a individuální reakci na ně.

"Putujeme světem, můj pradědeček se toulal a to je ten důvod, proč jsem tady. Stejným poutníkem byl váš pradědeček a to je důvod, proč jste tady vy. Jsem vetřelec, vy jste vetřelci. A tak to je,“ říká.

Na desce, kterou Clementine popisuje jako „příběh dvou ptáčků“, z nichž jeden je méně statečný a druhý více, jsou slyšet ohlasy impresionistických skladatelů typu Erika Satieho.

Také se zde ale projevuje Clementinův zájem o elektronickou hudbu – konkrétně o tvorbu japonského průkopníka experimentální muziky Isaa Tomity.

Clementine si nové album sám složil, nahrál, nazpíval i produkoval.

Benjamin Clementine se narodil v Londýně roku 1988, na klavír začal hrát v jedenácti letech. O pět let později se rozvedli jeho rodiče.

Clementine to nesl špatně. Opustil školu a bez peněz, s psychickými i fyzickými problémy odjel do Francie, kde začal hrát na ulici.

Po čtyřech letech života bez domova, kdy se protloukal s kytarou, ho na ulici objevil hudební agent.

V tento okamžik začala Clementinova profesionální hudební kariéra, která v roce 2015 vyústila vydáním osobního alba At Least for Now. Clementine za něj získal britskou hudební cenu Mercury Prize.