Anglický zpěvák, baskytarista a kytarista sir Paul McCartney vystoupí 16. června v pražské O2 areně. Někdejší člen Beatles a jedna z nejznámějších osobností pop music druhé poloviny 20. století se do Prahy vrátí po dvanácti letech, jak v úterý uvedla pořádají agentura Live Nation.

Vstupenky budou v prodeji od 1. dubna v cenách od 1690 do 3990 korun. Koncert proběhne 16. června, tedy dva dny předtím, než McCartney oslaví 74. narozeniny.

Hudebníka do dějin pop music nesmazatelně zapsaly roky 1960 až 1970, kdy byl členem liverpoolské čtveřice Beatles a s Johnem Lennonem vytvořil originální autorský tandem.

Beatles také jako první opustil a zejména v 70. a 80. letech vedl úspěšnou sólovou dráhu, během níž měl v USA devět hitových singlů a sedm alb na špici hitparád. Úspěch Beatles, kteří celosvětově prodali přes 100 milionů alb, ale McCartney sám neměl šanci překonat.

První vlastní desku začal hudebník natáčet dva týdny předtím, než Beatles vydali nahrávku Let It Be, a už předtím oznámil, že liverpoolskou sestavu opouští. Jeho první sólový singl se jmenoval Another Day.

McCartneyho emancipovaná hudební éra je spojená především s úspěšnou rockovou kapelou Wings, v níž zpočátku působili kytarista Denny Laine a bubeník Denny Seiwell.

Wings vydali své první album Wild Life v prosinci 1971, rok nato do sestavy přibrali kytaristu Henryho McCullougha a v roce 1973 prvně absolvovali turné po Velké Británii. Tam se stejně jako v USA do hitparád dostala jejich píseň Live and Let Die pro stejnojmennou filmovou bondovku.

Téhož roku Wings vydali – dle kritiků své nejlepší – album nazvané Band on the Run. V druhé polovině 70. let kapela obměnila sestavu a slavila komerční úspěch s albem At the Speed of Sound, následné světové turné pak zachytila na živé nahrávce Wings Over America z roku 1976. Ještě jejich singlu Mull of Kintyre se prodaly 2 miliony kopií.

Když byl McCartney zkraje roku 1980 zatčen na začátku japonského turné za přechovávání marihuany, kapela se de facto rozpadla.

McCartney ale na sólové dráze pokračoval dál i bez ní. S někdejším producentem Beatles Georgem Martinem počátkem 80. let natočil desku Tug of War, na níž měl duet se Steviem Wonderem nazvaný Ebony and Ivory.

V následujících letech McCartney spolupracoval například s Michaelem Jacksonem, účinkoval v celovečerním filmu Pozdravuj na Broad Street a rou 1989 zaznamenal komerční úspěch se sólovým albem Flowers in the Dirt, na němž se podílel písničkář Elvis Costello.

V 90. letech McCartney natočil akustický koncert pro sérii MTV Unplugged, s dílem Liverpool Oratorio poprvé vkročil do světa klasické hudby a pod pseudonymem The Fireman se pokoušel i o úspěch v taneční muzice.

Po smrti své ženy Lindy se k hudbě vrátil na podzim 1999 albem Run Devil Run.

V poslední dekádě natočil desky Chaos and Creation in the Back Yard, Memory Almost Full či Kisses on the Bottom. V létě 2012 McCartneyho vystoupení završilo slavnostní zahájení Letních olympijských her v Londýně, tentýž rok se hudebník přidal ke zbývajícím členům Nirvany, když zahráli na koncertu obětem hurikánu Sandy v USA.

McCartneyho prozatím poslední studiové album Now vyšlo v říjnu 2013.

„I když se mu hlas v závratných výškách občas unaveně zatřepotá, alba z poslední dekády zas dokladují jeho nevysychající skladatelský um a zástupy nových a nových nejen britských mladých kapel v posledních dvou dekádách svými písněmi ukazují, kdo byl jejich důležitou inspirací,“ napsaly o McCartneym Hospodářské noviny, když slavil sedmdesátiny.