Film nazvaný I Don't Feel at Home in This World Anymore (V tomto světě už se necítím doma) v sobotu získal hlavní cenu na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance.

Snímek s hercem Elijahem Woodem, známým z trilogie Pán prstenů, měl na přehlídce v americkém státě Utah světovou premiéru.

Jde o režijní debut herce Macona Blaira. Žánrově film kombinuje krvavý thriller a komedii, volně se inspiruje snímky bratří Coenů, Quentina Tarantina či Paula Thomase Andersona, napsala agentura AFP.

Snímek, v němž kromě Wooda účinkuje třeba Melanie Lynskeyová, produkovala společnost Netflix. Ta jej na svých stránkách zveřejní 24. února.

"Režisér Macon Blair sice zatím neumí vytvořit svět, v němž by osudové události měly podobně jízlivou, takřka biblickou povahu jako u bratří Coenů. Ale v tradici amerického žánrového filmu se objevil hlas, s nímž by se do budoucna mělo počítat," napsaly o filmu minulý týden Hospodářské noviny.

Snímek na Sundance získal cenu poroty v kategorii drama.

Nejlepším dokumentárním filmem byl vyhlášen titul Dina od Dana Sicklese a Antonia Santiniho.

Vypráví o podivínské osmačtyřicetileté ženě žijící na předměstí Filadelfie, která se navzdory svým duševním poruchám snaží začít milostný vztah.

"Přestože byla každá scéna důkladně připravená, film Dina působí tak čistě a upřímně, jako bychom život skutečně sledovali očima protagonistky," napsal v recenzi server Indiewire.com.

Podle agentury AFP byl letošní ročník festivalu Sundance více politický než dříve. Zejména v prvních dnech ho zastínily demonstrace, které se také v Park City v Utahu, kde se festival koná, uskutečnily na protest proti inauguraci Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Šéfka pořádajícího Institutu Sundance Keri Putnamová vzdala hold "všem umělcům z převážně muslimských zemí, kteří se letos festivalu zúčastnili". Šlo o narážku na Trumpův čerstvý exekutivní příkaz, který zamezuje vstup do USA občanům z několika převážně muslimských zemí, konkrétně z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Druhou cenu mezi dramatickými filmy na Sundance obdržel snímek režiséra Matta Ruskina zvaný Crown Heights. Vypráví o muži, jenž se snaží očistit své jméno poté, co byl 20 let vězněn za vraždu, kterou nespáchal. Autory inspiroval příběh, který zaslechli na podcastu.

Cenu za nejlepší americký dokument obdržel Peter Nicks za titul The Force, jenž se zaměřuje na policejní sbor v kalifornském městě Oakland.

Cenu poroty za nejlepší světové drama obdržel thriller The Nile Hilton Incident od pětačtyřicetiletého švédského producenta a režiséra egyptského původu Tarika Saleha.

Ocenění za nejlepší světový dokument pak převzal Feras Fayyad za snímek Last Men in Aleppo o válce v Sýrii.