Tři studenti pražské FAMU pod vedením amerického scenáristy Harolda Aptera připravili předlohu seriálu, již inspirovala fotografie zlynčovaných Afroameričanů.

Seriál se nyní bude ucházet o realizaci v České televizi, jak sdělila její mluvčí Alžběta Plívová.

Námět zvítězil u poroty, která vyhodnocovala výsledky několikaměsíčního scenáristického projektu České televize, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Janáčkovy akademie múzických umění a FAMU. Cílem projektu bylo pomoci začínajícím scenáristům s přípravou seriálu.

Hlavním mentorem deseti studentů se stal držitel ceny Emmy a zkušený scenárista Harold Apter, jenž má na kontě například seriály Star Trek: Nová generace, Ochránce či Walker, Texas Ranger.

"Z předložených námětů porota vybrala příběh Lynč, inspirovaný fotografií z roku 1930," dodala Plívová. Fotografie od Lawrence Beitlera zachycuje obyvatele amerického města Marion, kteří zlynčovali dva černošské mladíky.

Autoři scénáře z pražské FAMU Klára Jůzová, Klára Kolářová a Radek Hosenseidl přenesli vyprávění do českých reálií.

Seriál se odehrává ve vesnici, kde je zavražděn Rom obviněný ze znásilnění dívky. Na místo přijíždí mladý dokumentarista, který se snaží přijít na to, co se doopravdy stalo. Pro větší autenticitu má být série vyprávěna z pohledu dokumentaristy i pomocí přímých konfrontací s obyvateli vesnice.

Kromě vítězného scénáře, který bude předložen programové radě České televize, dala porota šanci dalším čtyřem projektům, jež se budou dále rozpracovávat.

"Druhou šanci" dostal například text o životě Karla Jaromíra Erbena, krimi série z prostředí slovensko-ukrajinských hranic, sci-fi o cestování časem do období Rudolfa II. či příběh umírajícího policisty, který se snaží vyřešit své odložené případy.

"Ačkoliv stojí teprve na začátku své filmařské dráhy, svou pílí a nadšením se mohou studenti srovnávat se zkušenými profesionály. Chtěli se učit, diskutovat a přicházeli s novými nápady, tolik potřebnými pro každou televizi," popsal spolupráci Harold Apter.