Dokud se Lisa podílela na programu americké vlády, jenž sbíral data pro budoucí útoky bezpilotních letadel zvaných drony, myslela si, že stojí „na správné straně historie“.

Teď Lisa spolu se dvěma dalšími takzvanými whistleblowery účinkuje v dokumentu National Bird – a v něm vysvětluje, čím je tento program americké vlády problematický. Film měl premiéru mimo soutěž na festivalu Berlinale.

Dronové útoky podle Lisy představují nebezpečí nejen pro civilisty omylem zabité v Pákistánu a Afghánistánu, ale také pro samotné Američany. „Nejde jen o to, že drony na dálku ovládá jeden člověk, který joystickem naviguje letadlo nacházející se na opačné polokouli,“ tvrdí Lisa, jejíž příjmení – stejně jako jména dvou dalších whistleblowerů – režisérka filmu Sonia Kennebecková nezveřejnila.

„Mohlo by se to vymknout kontrole. Už teď nejsme jediní, kdo podobný program využívá. Bude to stále častější, pokud už to teď není zcela běžné,“ míní Lisa v narážce na tento způsob dálkové likvidace cílů.

Lise se nelíbí ani to, že stejně jako dnes veřejnost vidí záběry Afghánistánu z pohledu dronů, objevují se také záznamy dronů přelétávajících nad obytnými čtvrtěmi ve Spojených státech.

Film koprodukovali Errol Morris a Wim Wenders. Režisérka Kennebecková říká, že výroba snímku byla náročná už kvůli tomu, čemu v minulosti čelili jiní whistlebloweři typu Edwarda Snowdena. „Chtěla jsem si být jistá, že všichni, kdo vystupují v mém filmu, jsou v bezpečí,“ řekla režisérka.

Proto štáb dostal za úkol o projektu nehovořit a nikde ho nepropagovat, dokud snímek nebude dokončen.

Během natáčení FBI přesto podnikla razii na domov jednoho z bývalých bezpečnostních analytiků. Ten pak s filmaři spolupracoval dál, ke konci natáčení už si ale od projektu udržoval distanc.

Další účinkující ve filmu je Heather, která měla na starosti rozbor obrázkových dat sesbíraných drony. Tato práce ji prý natolik rozrušila, že si Heather u americké vládní organizace pečující o válečné veterány požádala o léčbu posttraumatické stresové poruchy.

Režisérka Kennebecková s Lisou vycestovala do Afghánistánu, aby se seznámila s oběťmi nechvalně proslulého dronového útoku z roku 2010. Ten zabil třiadvacet civilistů včetně žen a dětí.

Tehdejší velitel vojsk USA a NATO v Afghánistánu, generál Stanley McChrystal, se za útok omluvil. Kennebecková řekla, že přeživší útoku absolvovali třídenní cestu, aby se s filmaři mohli setkat.

Sama režisérka se do debaty o dronech pouštět nechce. Stejně jako přeživší Afghánci jen doufá, že svým filmem světu vysvětlí, jaká úskalí dronové nálety skýtají.

„Jako společnost a jako globální komunita musíme velmi bedlivě přemýšlet, jestli je tohle opravdu cesta, kterou chceme jít,“ dodala režisérka.