Hru o ztrátě lidského srdce v sobotu 29. dubna uvede pražské Švandovo divadlo ve svém suterénovém komorním studiu.

Inscenace nazvaná Srdce patří za mříže nabídne netuctovou výpověď nejmladších divadelníků v čele s režisérkou Alžbětou Burianovou o násilí a sebelásce v globálním světě.

Ve hře se sejdou milovnice luxusního zboží, která nejradši nakupuje "za pár šupů", s cizincem hledajícím srdce svého otce. Dále čekatel na transplantaci, ubrečená dámská kabelka, kreslený hrdina seriálů pro děti a jeho nová kamarádka Panda.

Ti všichni v inscenaci vyprávějí, jak snadné je v dnešním světě ztratit lidské srdce.

"Nejmladší generace divadelníků v této inscenaci po svém a bystře reaguje na témata, která nás obklopují," komentoval novinku umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár.

To se pod jeho vedením profiluje i jako scéna otevřená autorskému divadlu, mladým divadelníkům a novým hrám věnovaným typickým projevům i absurditám dnešní doby.

Hru Srdce patří za mříže napsal dramatik a básník David Košťák pro studiovou scénu jako třetí a poslední inscenaci uvedenou v sezoně v rámci cyklu Intimita–Anonymita–Agresivita.

Autor přemýšlel nad agresivitou, násilím i sebeláskou v dnešní společnosti.

"Násilí mi přijde nejhrozivější ve chvíli, kdy si člověk neuvědomuje, že se ho dopouští. Denně třeba využíváme produkty, jejichž vznik se vážně podepisuje na kvalitě života jiných lidí. Jejich volání o pomoc však nikdy neuslyšíme," řekl Košťák.

"I proto jsem chtěl na jeviště předvolat nejen 'pachatele', ale i 'oběti' tohoto stavu. V určité míře v sobě máme oboje," uvedl dramatik, jenž jinak působí též jako překladatel z angličtiny a kmenový dramaturg Divadla Letí.

Vedle tématu lidské odpovědnosti a lidských práv inscenace připomene i některé komičtější momenty z českého prostředí.

Tím je třeba podivuhodné přátelství malého kresleného hrdiny s cizokrajnou Pandou nebo oblíbený televizní pořad složený ze srdceryvných lidských příběhů těch, kdo se navzájem ztratili a zase našli.

V inscenaci účinkují Martina Krátká, Jacob Erftemeijer, Tomáš Červinek, Petr Buchta, Marek Pospíchal a Klára Cibulková.

Tato herečka je stálicí smíchovské scény, agresivitu prý vnímá zejména v médiích a na sociálních sítích.

"Co mě hodně zajímá, je skrytá agrese a manipulace, kterých se při zkoušení dotýkáme. A celé to téma pronásledování lidí praktikujících cvičení Fa-lun-kung a transplantační turistiky v Číně je zrůdné," uvedla.

Nejbližší reprízy inscenace se uskuteční v úterý 2. a v pondělí 29. května a dále ve čtvrtek 8. června.