reklama

Hra o holokaustu ze Švandova divadla přijela do New Yorku. Kritiky jsou přívětivé

Fotogalerie
Čtěte více: Švandovo divadlo | New York
  • Tři roky poté, co měla pod názvem Šoa premiéru v pražském Švandově divadle, se divadelní hra autorů Lucie Kolouchové a Tomáše a Daniela Hrbka dostala do New Yorku. V tvrdé konkurenci se tam mimo Broadway uvádí osmkrát týdně, kladně o ní napsal například deník New York Times.
Herec Saul Reichlin v newyorské inscenaci hry ze Švandova divadla. Herec Saul Reichlin v newyorské inscenaci hry ze Švandova divadla. Foto: www.goodandtrueplay.com

Hru českých autorů Lucie Kolouchové, Tomáše Hrbka a Daniela Hrbka pod názvem The Good and the True uvádí až do 14. září prestižní off-Broadwayská scéna DR2 na náměstí Union Square v New Yorku.

Inscenace v podání herců Isobel Pravdové a Saula Reichlina vypráví o osudech české herečky Hany Pravdové (herečka Pravdová je její vnučkou) a olomouckého atleta Miloše Dobrého, jimž se povedlo uniknout z pekla koncentračních táborů.

A v New Yorku má úspěch – představení uváděná osmkrát týdně jsou plná a končívají potleskem diváků vestoje, informovala za tvůrce Magdalena Bičíková.

"Hra režiséra Daniela Hrbka posbírala už i první recenze. Ty se o hostujícím titulu ze Švandova divadla vyjadřují s uznáním, respektem i nepředstíraným nadšením," uvedla Magdalena Bičíková.

Tvůrci hru letos v lednu představili na veletrhu scénického umění APAP, díky tomu dostali pozvání se do New Yorku vrátit. 

Sérii dobrých ohlasů na hru The Good and the True pak odstartovalo hodnocení na jednom z nejčtenějších serverů Theatremania, který vystoupení označil jako “triumf”. Inscenaci se věnoval i časopis New Yorker a deník New York Times

Ten v příbězích obou protagonistů vyzdvihl bohatství jedinečných a působivých detailů. “Představení provází pár režijních přehmatů, ale režisér Hrbek přiměl herce k tomu, aby s látkou zacházeli s patřičnou horlivostí a zemitostí,” chválí recenze New York Times.

"Fakt, že o nás projevily zájem listy jako New York Times nebo New Yorker, je pro další osud produkce nesmírně důležitý. Konkurence je tu velice ostrá, slavná jména tu hrají takřka na každém rohu, a každá lichotivá zmínka se proto nesmírně cení," podotkl režisér a spoluautor hry Hrbek.

Příznivé kritiky navíc otevírají dveře k dalším pozváním. Už v červnu 2015 se hra The Good and the True za oceán podívá znovu – o její uvedení má zájem největší světový festival židovského divadla.

"Po návratu z New Yorku do Prahy budeme jednat o spolupráci Švandova divadla s Ernst Deustch Theater v Hamburku, v plánu je také společný projekt s izraelskými divadelníky. A přihlásilo se i několik amerických producentů, kteří by rádi The Good and the True zahráli i na jiných místech Spojených států," sdělil Hrbek.

Česká verze hry pod názvem Šoa se Zuzanou Onufrákovou a Miroslavem Hruškou je na repertoáru pražského Švandova divadla. V nové sezóně 2014/2015 bude poprvé na programu 25. září.

ČTK
Přeposlat
Diskuse
reklama

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Babiš kritizoval Kellnera. O2, která spadá do miliardářova portfolia, poté rozeslala SMS propagující knihu Boss Babiš

reklama